Štědrovečerní stůl

pondělí 19. prosince 2011

Štědrovečerní stůl je jednou z nějdůlěžitějších součástí Vánoc. Usedáme k němu se svou rodinou a nejbližšími přáteli a v průběhu celého roku se asi nedočkáme tak nádherné sváteční atmosféry jako právě v tento večer. V nás všech je jakési zvláštní očekávání, radost, naděje a těšení se. Podávají se vánoční pokrmy, které vaříme nejraději z již generacemi ověřených receptů a užíváme si jiskřičky v nedočkavých očích dětí, i nás dospělých.

Mám pro vás inspiraci na vytvoření velmi jednoduchého svátečního stolu. Příprava nezabere příliš času, ani vás nebude stát zbytečné výdaje. Používám ráda předměty s duší, které přetrvávají roky a dají se využít pro mnoho příležitostí. Pokud se vám můj štědrovečení stůl zalíbí, mám zde několik tipů:

 • Fialová je mou nejoblíbenější sváteční barvou, a tak i můj stůl je v těchto odstínech. Fialová barva je mystická a duchovní a zároveň je i srdečná a uklidňující.
 • Toužíte-li dodat atmosféře na vážnosti, pomůže také černá barva. V mém případě je na běhounu se třpytivými kvítky. Běhoun vypadá výborně v kontrastu se sněhobílým ubrusem.
 • Rustikální dojem dodají přírodní dekorace, jako jsou šišky, jmelí, jehličí a větvičky. 
 • Honosnost vašeho stolu znásobí kvalitní, nejlépe starožitné, příbory s filigránem a látkové ubrousky v kroužku. Já preferuji ubrousky s krajkou, ale pokud takové nevlastníte, můžete použít i papírovou alternativu za pár korun z drogerie, či papírnictví- na výběr je mnoho barev i vzorů.
 • Ideální je mít pro všechny připraveny dvě až tři skleničky- na vodu a na aperitiv / víno / šampaňské nebo rychlé špunty v případě dětí ;-) 
 • Jako základ pod talíře jsem použila kulatý melaminový podnos ve fialové barvě, který krásně ladí s ostatními ozdbami a dodává tabuli luxusní nádech i přesto, že stál kolem 40 Kč (v KIK) ;-)
 • Po stole můžete nedbale rozsypat konfetky s vánočním motivem, působí to velmi hravě a jejich lesk opět podporuje vánoční atmosféru.
 • Nesmí chybět svíčky, případně adventní věnec a pokud je váš stůl dostatečně prostorný, dozdobte ho mísou plnou třpytivých ozbod. 
 • Chcete-li mít prostřeno bez jediné chybičky, můžete si zopakovat pravidla etikety prostírání z mého květnového článku.


14 komentářů:

 1. moc pěkné,moc se ti to povedlo, taky setěším ažbudu zdobit stůl

  OdpovědětVymazat
 2. Nádhera!!!!! Já marně sháním látkové ubrousky :-( Koupila jsem nádherné číše na víno, mám dokonalé kroužky na ubrousky a ubrousky nikde :-))))

  OdpovědětVymazat
 3. Sandruško krása,dokonalá krása,já se určitě nechám inspirovat,jen fialkovou vyměním za jinou!Opravdu se ti stůl mocinky povedl!MIchaela

  OdpovědětVymazat
 4. Sandri, krásne, vznešené a romantické zároveň. Ja mám presne také isté biele taniere a mám ich zo všetkých najradšej. A tie krásne poháre... Andrea

  OdpovědětVymazat
 5. Nádhera. Asi přijdu na návštěvu. :-) Krásné vánoce.

  OdpovědětVymazat
 6. Milá Sandro,
  přeji krásné vánoční svátky a do nového roku především zdraví a jenom všechno dobré.
  Máš nádherný štědrovečerní stůl !!!
  Zdravím Jitka

  OdpovědětVymazat
 7. Sandruš, krásně jsi vám prostřela :-) V takovém pěkném prostředí se pak s chutí jí :-)

  OdpovědětVymazat
 8. Zdravím Sandro.Krásně prostřený stůl a moc hezky vše nafoceno.Přeji krásné vánoční svátky,plné pohody a klidu.Pavla s rodinou.

  OdpovědětVymazat
 9. Milá Sandro,moc děkuji za příjemnou návštěvu u nás na kopci.
  Chci ti popřát do Nového roku hodně zdraví!
  To je ta nejhlavnější věc,aby mohl být člověk šťastný a spokojený.
  Krásné dny.....Žaneta

  OdpovědětVymazat
 10. Sandro přeji krásný a štastný Nový rok 2012!Ze srdce Daja

  OdpovědětVymazat
 11. Ahoj, na mojom blogu prebieha práve GIVEAWAY o zaujímavé ceny. Ak máš chuť a obätuješ pár minút, navštív môj blog a zapoj sa do Giveaway, ktorú nájdeš tu : http://ariadneella.blogspot.com/2012/01/giveaway.html

  s pozdravom Ariadneella

  OdpovědětVymazat
 12. Sandruško všechno nejlepší do Nového roku ti přeju:) Spousty nápadů a inspirace!
  pa Vlaďka

  OdpovědětVymazat

Děkuji za Vaše komentáře! ♥